• Träningstider

    TräningstiderX

    Vuxna Avancerade

    Måndagar 18.30 - 20.00
    Onsdagar 18.30 - 20.00
    Fredagar 18.00 - 19.30

    Vuxna Nybörjare

    Måndagar 20.00 - 21.15
    Onsdagar 20.00 - 21.15

    Drakar (Avancerade)

    Onsdagar 17.30 - 18.30
    Lördagar 11.15 - 12.45

    Tigrar (från 8/9år)

    Onsdagar 17.30 - 18.30*
    Lördagar 10.00 - 11.15
    *Endast 10mon eller högre

    Katter (6-8/9 år)

    Lördagar 09.00 - 10.00

     

     

    Ingen träning på Röda dagar eller dag före Röd dag

  • 073-3999888
  • Kontakt

    Let's Keep In Touch!X

    LEAVE A COMMENT

    Sending your message. Please wait...

    Thanks for sending your message! We'll get back to you shortly.

    There was a problem sending your message. Please try again.

    Please complete all the fields in the form before sending.

Klubbmästerskap 2006-2011

Klubbmästerskapet (dec 2011) Resultat

Katter
Guld – Mi Pasanen
Silver – Shane O’Reilly
Brons – Sixten Allenius

Tigrar
Guld – Arian Fathejalali
Silver – Jessica Edlundh
Brons – Angelica Eriksson

Kata Nybörjare, Drakar & Tigrar
Guld – Ki Pasanen
Silver – Judia Abdula
Brons – Nathalie Fathejalali

Kata Avancerade
Guld – Pelle Axelsson
Silver – William Gustavsson
Brons – Robin Thompson

Kumite Drakar
Guld – Alicia Lidell
Silver – Ki Pasanen
Brons – Py Pasanen

Kumite Avancerade
Guld – Pelle Axelsson
Silver – Robin Thompson
Brons – Elin Herlitz

Marshall McDonagh Award: Åke Wall

Kenneth Lundin Memorial Spirit Prize: Elin Herlitz

Klubbmästerskapet (dec 2010) Resultat

Katter
Guld – Arian Fathejalali
Silver – Andrea Mitrovic
Brons – Viktor Karström

Tigrar
Guld – Py Pasanen
Silver – Nils Linnarsson
Brons – Keiran O’reilly

Kata Nybörjare, Drakar & Tigrar
Guld – Philip Thompson
Silver – Naira Peredo
Brons – Alicia Lidell

Kata Avancerade
Guld – Pelle Axelsson
Silver – Robin Thompson
Brons – Magnus Everstedt

Kumite Drakar
Guld – Philip Thompson
Silver – Jim Hägglund
Brons – Simon Burden

Kumite Avancerade
Guld – Pelle Axelsson
Silver – William Gustavsson
Brons – Robin Thompson

Marshall McDonagh Award: Familjen Thompson

Kenneth Lundin Memorial Spirit Prize: Niara Peredo

Klubbmästerskapet (dec 2009) Resultat

Kihon Katter
Guld – Kieran ORielly
Silver – Clara Flodin
Brons – Sabina Hasanbegovic

Kihon Tigrar
Guld – Ki Pasanen
Silver – Tamara Peredo
Brons – Py Pasanen

Kata Nybörjare Vuxna/Drakar
Guld – Emil Ahlgren
Silver – Ki Pasanen
Brons – Victor Norrman

Kumite (Drakar)
Guld – Emil Ahlgren
Silver – Victor Norrman
Brons – Philip Thompson

Kumite (Vuxna)
Guld – Håkan Eriksson
Silver – Alex Burden
Brons – Robin Thompson

Kata (Vuxna)
Guld – Alex Burden
Silver – Pelle Axelsson
Brons – Eva Thompson

Sensei Marshall McDonagh Award
Robin Thompson

Kenneth Lundin Memorial Prize
Elin Herlitz

Klubbmästerskapet (dec 2008) Resultat

Kihon Katter
Guld – Py Pasanen
Silver – Calle Niklasson
Brons – Linnea Hagman

Kihon Tigrar
Guld – Ki Pasanen
Silver – Linn Wennberg
Brons – Linda Dahlstedt

Kata Nybörjare Vuxna/Drakar
Guld – Erik Linnarson
Silver – Simon Burden
Brons – Victor Norrman

Kumite (Drakar)
Guld – Yakub Hydara
Silver – Emil Ahlgren
Brons – Alexander Wallén

Kumite (Vuxna)
Guld – Håkan Eriksson
Silver – Alex Burden
Brons – Kristoffer Svärd

Kata (Vuxna)
Guld – Elin Herlitz
Silver – Kristofer Svärd
Brons – William Gustafsson

Sensei Marshall McDonagh Award
Elin Herlitz & Alex Burden

Kenneth Lundin Memorial Prize
Elin Herlitz

Klubbmästerskapet (dec 2007) Resultat

Kata Nybörjare (barn)
Guld – Simon Burden
Silver – Erik Linnarson
Brons – Kenan Hasanbegovic

Kumite (Drakar)
Guld – Victor Norrman
Silver – Emil Ahlgren
Brons – Kenan Hasanbegovic

Kumite (Vuxna)
Guld – Joel Westberg
Silver – Zandra Friberg
Brons – Robert Härje

Kata (Vuxna)
Guld – Zandra Friberg
Silver – Robert Härje
Brons – Joel Westerberg

Sensei Marshall McDonagh Award
Alex Burden

Kenneth Lundin Memorial Prize
Zandra Friberg

Klubbmästerskapet (dec 2006) Resultat

Kata Nybörjare
Guld – Ulrika Ström
Silver – William Gustafsson
Brons- Victor Norrman

Kumite (Drakar)
Guld – William Gustafsson
Silver – Kenan Hasanbegovic
Brons – Victor Norrman

Kata Nybörjare (barn)
Guld – Alexander Wallén
Silver – Erik Linnarson
Brons- Liam Rönnbäck-Carter

Kumite (Vuxna Herr)
Guld – Joel Westberg
Silver – Alex Burden
Brons – Fredrik Sandström

Kumite (Vuxna Dam)
Guld – Zandra Fridberg
Silver – Elin Herlitz
Brons – Maria Hultgren

Kata (Vuxna)
Guld – Zandra Friberg
Silver – Alex Burden
Brons – Joel Westerberg

Sensei Marshall McDonagh Award
Åke Wall

Kenneth Lundin Memorial Prize
Alex Burden/Victor Norrman

Oyama Karate Kai är en seriös förening ansluten till Riksidrottsförbundet, Svenska Budo & Kampsportsförbundet, Svenska Karateförbundet samt Swedish Karate Kyokushinkai. På Oyama Karate Kai tränar vi traditionell Kyokushin Karate som innebär kihon (grundteknik), kata (mönster), kumite (sparring).